| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Upgradable Windows OS | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Kryo 495 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno 685 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology CineCrystal |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | Antimicrobial Corning Gorilla Glass |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 512 GB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | DC-HSPA+ HSUPA UMTS 4G LTE |
| Cellular Generation | 5G |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, USB charging 5 V; 0.9 A |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad Stylus |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 21 Hours |
| Battery Energy | 56 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.59 cm (0.63″) |
| Width | 32.58 cm (12.83″) |
| Depth | 22.84 cm (8.99″) |
| Weight (Approximate) | 1.40 kg |
| Product Color | Blue |
| Antimicrobial Solution | Acer Antimicrobial Design |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Spin 7 SP714-61NA-S2GG 2 in 1 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter Active Stylus |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Noble Lock TZ08T |
| SwiftPower Boost | LPDDR4x is a low-power RAM for laptops that offers longer battery life, faster performance, and smaller form factor. |
|---|---|
| Antimicrobial | Stay germ-free and protected with the antimicrobial feature. Work worry-free, knowing your health is our top priority. Find out more here. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |
















Reviews
There are no reviews yet.