Aspire 3
Model: A315-23-R57B
Part: NX.HVUSI.00M
Whether you’re at home, school, or work, get all the performance you need with the latest Intel or AMD Processors1; maintaining order and keeping your apps running consistently and smoothly.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Athlon Silver |
| Processor Model | 3050U |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon™ Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Touchpad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.99 cm (0.78″) |
| Width | 36.34 cm (14.31″) |
| Depth | 25.05 cm (9.86″) |
| weight (Approximate) | 1.90 kg |
| Product Color | Pure Silver |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Aspire 3 A315-23-R57B Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor HDD |
| Immersive Visual Delights | Indulge in immersive multimedia and gaming experiences with AMD Radeon™ Graphics. From the latest movies to exploring new game worlds, enjoy exceptionally smooth details that bring your entertainment to life. |
|---|---|
| Speed Master | DDR4 is the current standard laptop RAM. Faster speeds & higher bandwidth than DDR3, ideal for gaming, video editing, & content creation. |














Reviews
There are no reviews yet.