| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i3 |
| Processor Model | i3-N305 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView (Matte) |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | No |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Battery Energy | 40 wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.89 cm (0.74″) |
| Width | 31.98 cm (12.59″) |
| Depth | 22.79 cm (8.97″) |
| Weight (Approximate) | 1.54 kg |
| Product Color | Silver |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Aspire 3 Spin 14 A3SP14-31PT-35PS 2 in 1 Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor |
| Everywhere Performance | Amplify your day with mobile power. Ideal for gamers, creators, and streamers, tap into the power you need, wherever life takes you. |
|---|---|
| SpeedBoost | LPDDR5 is the latest low-power RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, & lower power consumption than LPDDR4x. Ideal for gaming, video editing, & content creation. |














Reviews
There are no reviews yet.