| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | i7-13620H |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core | Deca-core (10 Core™) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 4050 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 1695 MHz |
| Maximum Graphics Power | Up to 75 W |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Display Features | 100% sRGB Color Gamut |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features | White Backlight Caps Lock Mute Light Indicator NitroSense |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Battery Energy | 57 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.69 cm (1.06″) |
| Width | 36.23 cm (14.26″) |
| Depth | 23.99 cm (9.44″) |
| Weight (Approximate) | 2.11 kg |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Nitro V 15 ANV15-51-727E Gaming Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | Kensington lock slot Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution BIOS Passwords: User Supervisor |
| Beyond Performance | Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multi-tasking. |
|---|---|
| Power for All Users | Elevate your everyday use with performance on-the-go. Ideal for gaming, creating, or streaming, get the power you need, anytime, anywhere. |
| Next-Gen Gaming Powerhouse | Immerse yourself in lifelike virtual worlds with NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series GPU. Powered by ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, it enables ray tracing and ultra-high FPS gaming with low latency for an exceptional experience. |
| Lifelike Visuals | A 100% sRGB screen offers color accuracy and a wide color gamut, providing a more realistic viewing experience for photos, videos, and digital content. It accurately reproduces color tones, saturation, and details, while maintaining consistent color representation. |
| Max Performance | DDR5 is the latest RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, and lower power consumption than DDR4. Ideal for gaming, video editing, and content creation. |














Reviews
There are no reviews yet.