Aspire 15
Model: A15-51M-51CQ
Part: NX.KS7SI.004
Acer Aspire 15 A15-51M A15-51M-51CQ 39.62 cm (15.60″) Notebook – Full HD – Intel Core 5 120U – 16 GB – 512 GB SSD – English Keyboard – Iron
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ 5 |
| Processor Model | 120U |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Processor Core | Deca-core (10 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Touchpad Features | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features | White Backlight AcerSense Key Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 14.50 Hours |
| Battery Energy | 53 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| weight (Approximate) | 1.77 kg |
| Product Color | Iron |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Aspire 15 A15-51M-51CQ Notebook Lithium Ion (Li-Ion) Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | Kensington lock slot Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Acer Bio-Protection fingerprint solution, featuring computer protection and Windows Hello Certification BIOS Passwords: User Supervisor |
| Laptop Multitasking Pro | Now, laptop users can experience seamless multitasking, smooth, no-lag gaming and video, and the power to get the most out of high-end creativity software. |
|---|---|
| SpeedBoost | LPDDR5 is the latest low-power RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, & lower power consumption than LPDDR4x. Ideal for gaming, video editing, & content creation. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |














Reviews
There are no reviews yet.