Aspire 5 15
Model: A515-58M-35QC
Part: NX.KHFSI.006
Acer Aspire 5 A515-58M A515-58M-35QC 39.62 cm (15.60″) Notebook – Full HD – 1920 x 1080 – Intel Core i3 13th Gen i3-1305U Penta-core (5 Core) 1.60 GHz – 8 GB Total RAM – 256 GB SSD – Iron
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i3 |
| Processor Model | i3-1305U |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Processor Core | Penta-core (5 Core™) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView (Matte) Twisted nematic (TN) |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | 45% NTSC Color Gamut |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | No |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Touchpad Features | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features | Caps Lock Mute Light Indicator |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
| Battery Energy | 50 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| weight (Approximate) | 1.77 kg |
| Product Color | Iron |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Aspire 5 A515-58M-35QC Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor |
| Beyond Performance | Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multi-tasking. |
|---|---|
| Everywhere Performance | Amplify your day with mobile power. Ideal for gamers, creators, and streamers, tap into the power you need, wherever life takes you. |
| SpeedBoost | LPDDR5 is the latest low-power RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, & lower power consumption than LPDDR4x. Ideal for gaming, video editing, & content creation. |














Reviews
There are no reviews yet.