Predator Helios 300 PH315-53-72E9 Gaming Notebook
Model: PH315-53-72E9
Part: NH.QA4SI.001
The Helios 300 drops you right into the game with everything you need to obliterate the opposition on a blisteringly fast 240Hz1 /3ms2 display. Only now, we’ve armed it with an NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 Max-Q1, a 10th Gen Intel® Core™ i7 Mobile Processor1 and our custom-engineered 4th Gen AeroBlade™ 3D Technology.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Upgradable Windows OS | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | i7-10750H |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core™) |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 2060 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView (Matte) |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 AX1650i |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port, supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), USB charging 5 V; 3 A |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Touchpad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
| Battery Energy | 59 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.29 cm (0.90″) |
| Height (Front) | 2.24 cm (0.88″) |
| Height (Rear) | 2.29 cm (0.90″) |
| Width | 36.34 cm (14.31″) |
| Depth | 25.50 cm (10.04″) |
| weight (Approximate) | 2.50 kg |
| Product Color | Abyss Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Predator Helios 300 PH315-53-72E9 Gaming Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor HDD |














Reviews
There are no reviews yet.