Predator Helios 300 PH315-54-909W Gaming Notebook
Model: PH315-54-909W
Part: NH.QC2SI.00B
Suit up, strap in – and let Helios pave the way. Equipped with superior cooling technology, a blisteringly fast display, and a trove of performance-enhancing features – this gaming laptop will be your guide to gaming bliss.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i9 |
| Processor Model | i9-11900H |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core™) |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 3060 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 1525 MHz |
| Maximum Graphics Power | Up to 105 W |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 AX 1650i |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port:USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Touchpad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 59 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.29 cm (0.90″) |
| Width | 36.30 cm (14.29″) |
| Depth | 25.50 cm (10.04″) |
| weight (Approximate) | 2.50 kg |
| Product Color | Abyss Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Predator Helios 300 PH315-54-909W Gaming Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor HDD |














Reviews
There are no reviews yet.