Spin 5 SP513-55N-787V 2 in 1 Notebook
Model: SP513-55N-787V
Part: NX.A5PSI.002
Take your creativity with you, anywhere you go. Thin and light, the convertible Spin 5 laptop combines an interactive display, long battery life, and strong performance to make it the ideal on-the-go companion for any profession.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core™) |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 34.29 cm (13.50″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology CineCrystal |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Screen Resolution | 2256 x 1504 |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 AX 1650i |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), Thunderbolt 4 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad Stylus |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 15 Hours |
| Battery Energy | 56 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.49 cm (0.59″) |
| Width | 30 cm (11.81″) |
| Depth | 23.50 cm (9.25″) |
| Weight (Approximate) | 1.20 kg |
| Product Color | Steel Grey |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Spin 5 SP513-55N-787V 2 in 1 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter Active Stylus |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Noble Lock TZ08 |
| SwiftPower Boost | LPDDR4x is a low-power RAM for laptops that offers longer battery life, faster performance, and smaller form factor. |
|---|---|
| Wireless Connectivity | Experience lightning-fast speeds, unmatched capacity, and seamless performance. Wi-Fi 6 revolutionizes your online experience with faster downloads and smoother streaming. |
| Unleash the Thunder | Maximize productivity and simplify setup. With a maximum throughput of 40Gbps, versatile device connections, and powerful charging capabilities, Thunderbolt™ 4 redefines the way you connect and collaborate. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |
















Reviews
There are no reviews yet.