Swift 3 SF313-53-532J Notebook
Model: SF313-53-532J
Part: NX.A4KSI.001
Slim, lightweight and stylish, the Swift 3 is the ideal laptop for working on the move. The latest NVIDIA® GPU, Intel® CPU and long battery life are housed inside a choice of displays: an elegantly silver chassis with a 13.5” 3:2 ratio 2256×1504 IPS VertiView Display or the vivid colors of a 14” 16:9 FHD IPS display.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Upgradable Windows OS | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 34.29 cm (13.50″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-Plane Switching (IPS)Technology CineCrystal (Glare) |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 2256 x 1504 |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/g/n/ac/ax |
| Wireless LAN Model | Wireless Wi-Fi 6 AX201 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port : USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
| Battery Energy | 56 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.60 cm (0.63″) |
| Width | 30.25 cm (11.91″) |
| Depth | 23.39 cm (9.21″) |
| Weight (Approximate) | 1.20 kg |
| Product Color | Sparkly Silver |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Swift 3 SF313-53-532J Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Kensington Lock Slot BIOS Passwords: User Supervisor HDD |
| Versatile User Power | Boost your daily performance with on-the-go power. Perfect for gaming, creation, or streaming, access the power you need, whenever you need it. |
|---|---|
| SwiftPower Boost | LPDDR4x is a low-power RAM for laptops that offers longer battery life, faster performance, and smaller form factor. |
| Wireless Connectivity | Experience lightning-fast speeds, unmatched capacity, and seamless performance. Wi-Fi 6 revolutionizes your online experience with faster downloads and smoother streaming. |
| Unleash the Thunder | Maximize productivity and simplify setup. With a maximum throughput of 40Gbps, versatile device connections, and powerful charging capabilities, Thunderbolt™ 4 redefines the way you connect and collaborate. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |














Reviews
There are no reviews yet.