Swift 3 SF314-512-53EC Notebook
Model: SF314-512-53EC
Part: NX.K0FSI.002
Say hello to the all-new pick-up-and-go. Bringing heavyweight performance to a color-infused 14-inch lightweight shell lets you make magic whenever, wherever—featuring 12th Gen Intel® Core™ processors1 and a brilliant OLED display1.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | i5-1240P |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core™) |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-Plane Switching (IPS)Technology ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless LAN Model | Wireless Wi-Fi 6E 1675i |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting:USB4 40Gbps, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 10.50 Hours |
| Battery Energy | 56 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.59 cm (0.63″) |
| Width | 32.10 cm (12.64″) |
| Depth | 21.08 cm (8.30″) |
| Weight (Approximate) | 1.25 kg |
| Product Color | Pure Silver |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Swift 3 SF314-512-53EC Notebook Standard Battery AC Adapter |
| Security Features | Kensington Lock Slot BIOS Passwords: User Supervisor |
| Boundless Performance | Experience unmatched adaptability with Intel's scalable client architecture. Game and multitask seamlessly on 12th Gen Intel Core mobile PCs, without any compromises. |
|---|---|
| Versatile User Power | Boost your daily performance with on-the-go power. Perfect for gaming, creation, or streaming, access the power you need, whenever you need it. |
| SwiftPower Boost | LPDDR4x is a low-power RAM for laptops that offers longer battery life, faster performance, and smaller form factor. |
| Unleash the Thunder | Maximize productivity and simplify setup. With a maximum throughput of 40Gbps, versatile device connections, and powerful charging capabilities, Thunderbolt™ 4 redefines the way you connect and collaborate. |
| Elevate Digital Lifestyle | With the addition of the 6GHz band, Wi-Fi 6E provides even more bandwidth, less interference, and faster speeds. Say goodbye to crowded networks and hello to a smoother, more reliable connection. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |














Reviews
There are no reviews yet.