Swift Go 14
Model: SFG14-71-72MK
Part: NX.KF1SI.006
Acer Swift Go 14 SFG14-71 SFG14-71-72MK 35.56 cm (14″) Notebook – WQXGA+ – Intel Core i7 13th Gen i7-13700H – 16 GB – 512 GB SSD – English Keyboard – Silver
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | i7-13700H |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core™) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | OLED |
| Display Screen Technology | CineCrystal (Glare) |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Tearing Prevention Technology | TUV Low Blue Light Eyesafe |
| Standard Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 ax |
| Wireless LAN Model | Killer Wi-Fi 6E AX1675i |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | OceanGlass Touchpad |
| Keyboard Features | White Backlight Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 12.50 Hours |
| Battery Energy | 65 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.49 cm (0.59″) |
| Width | 31.29 cm (12.32″) |
| Depth | 21.79 cm (8.58″) |
| Weight (Approximate) | 1.25 kg |
| Product Color | Silver |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Swift Go 14 SFG14-71-72MK Notebook Lithium Ion (Li-Ion) Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | Power keycap fingerprint reader with on-chip matching design Kensington lock |
| Beyond Performance | Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multi-tasking. |
|---|---|
| Power for All Users | Elevate your everyday use with performance on-the-go. Ideal for gaming, creating, or streaming, get the power you need, anytime, anywhere. |
| Ultimate Display | Immerse in OLED Brilliance: Perfect blacks, wider angles, and stunning contrast ratios. The ideal choice for movies, gaming, and visual editing. |
| SpeedBoost | LPDDR5 is the latest low-power RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, & lower power consumption than LPDDR4x. Ideal for gaming, video editing, & content creation. |
| Elevate Digital Lifestyle | With the addition of the 6GHz band, Wi-Fi 6E provides even more bandwidth, less interference, and faster speeds. Say goodbye to crowded networks and hello to a smoother, more reliable connection. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |














Reviews
There are no reviews yet.