Acer Nitro V 16
Model: ANV16-41-R14U
Part: NH.QP0SI.001
Acer Nitro V 16 ANV16-41 ANV16-41-R14U 40.64 cm (16″) Gaming Notebook – WUXGA – AMD Ryzen 7 8845HS – 16 GB – 1 TB SSD – English Keyboard – Black
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 8845HS |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 4060 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 2090 MHz |
| Maximum Graphics Power | Up to 85 W |
| Screen Size | 40.64 cm (16″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Tearing Prevention Technology | NV Advanced Optimus |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features | Amber Backlight Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Run Time | 7 Hours |
| Battery Energy | 59 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.50 kg |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Nitro V 16 ANV16-41-R14U Gaming Notebook Lithium Polymer(Li-Polymer) Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | BIOS Passwords: User Supervisor                                                                   Kensington lock slot                                                          MSFT Pluton Security Processor as Firmware TPM solution |
| AMD Ryzen AI Power | Harness the future today with AMD Ryzen AI, your advanced AI technology for new, unparalleled capabilities. It's ready to elevate your potential now. |
|---|---|
| Next-Gen Gaming Powerhouse | Immerse yourself in lifelike virtual worlds with NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series GPU. Powered by ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, it enables ray tracing and ultra-high FPS gaming with low latency for an exceptional experience. |
| Max Performance | DDR5 is the latest RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, and lower power consumption than DDR4. Ideal for gaming, video editing, and content creation. |














Reviews
There are no reviews yet.