Aspire 5 14
Model: A514-56GM-5359
Part: NX.KKCSI.002
Acer Aspire 5 A514-56GM A514-56GM-5359 35.56 cm (14″) Notebook – WUXGA – 1920 x 1200 – Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Dodeca-core (12 Core) 1.30 GHz – 16 GB Total RAM – 512 GB SSD – Iron
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ 5 |
| Processor Model | i5-1335U |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core™) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 2050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Maximum Graphics Power | Up to 30 W |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView (Matte) |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Touchpad Features | Multi-touch Gesture Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features | White Backlight |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 50 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.78 cm (0.70″) |
| Width | 31.82 cm (12.53″) |
| Depth | 22.55 cm (8.88″) |
| weight (Approximate) | 1.70 kg |
| Product Color | Iron |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Aspire 5 A514-56GM-5359 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter Power Cord |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock Slot BIOS Passwords: User Supervisor |
| Beyond Performance | Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multi-tasking. |
|---|---|
| Versatile User Power | Boost your daily performance with on-the-go power. Perfect for gaming, creation, or streaming, access the power you need, whenever you need it. |
| Game-Changing Graphics Power | Transform your gaming with NVIDIA® GeForce RTX™ 20 series GPU. 8GB GDDR6 memory, NVIDIA Turing™, real-time ray tracing, AI, and programmable shading offer an unparalleled gameplay experience. |
| Speed Master | DDR4 is the current standard laptop RAM. Faster speeds & higher bandwidth than DDR3, ideal for gaming, video editing, & content creation. |
| Fingerprint Reader | Your fingerprint is as unique as you are and is the ultimate non-replicable password. Embrace security at your fingertips, protecting against unauthorized access and safeguarding your personal data. |














Reviews
There are no reviews yet.