| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 5600H |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 3050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 1500 MHz |
| Maximum Graphics Power | Up to 75 W |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Battery Energy | 57.50 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.39 cm (0.94″) |
| Width | 36.34 cm (14.31″) |
| Depth | 25.50 cm (10.04″) |
| Weight (Approximate) | 2.20 kg |
| Product Color | Shale Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Nitro 5 AN515-45-R23Z Gaming Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor HDD |
| Unleashed Gaming Performance | Experience ultimate performance with NVIDIA® GeForce RTX™ 30 Series GPU. Powered by NVIDIA's Ampere architecture, it combines Ray Tracing Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors to deliver an enormous performance boost for gamers. |
|---|---|
| Speed Master | DDR4 is the current standard laptop RAM. Faster speeds & higher bandwidth than DDR3, ideal for gaming, video editing, & content creation. |














Reviews
There are no reviews yet.