| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | i5-12500H |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core™) |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX™ 3050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 1600 MHz |
| Maximum Graphics Power | Up to 95 W |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 AX 1650i |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch gesture |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 57.50 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.69 cm (1.06″) |
| Height (Front) | 2.59 cm (1.02″) |
| Height (Rear) | 2.69 cm (1.06″) |
| Width | 36.04 cm (14.19″) |
| Depth | 27.11 cm (10.67″) |
| Weight (Approximate) | 2.50 kg |
| Product Color | Obsidian Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Nitro 5 AN515-58-58TZ Gaming Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor |
| Boundless Performance | Experience unmatched adaptability with Intel's scalable client architecture. Game and multitask seamlessly on 12th Gen Intel Core mobile PCs, without any compromises. |
|---|---|
| Versatile User Power | Boost your daily performance with on-the-go power. Perfect for gaming, creation, or streaming, access the power you need, whenever you need it. |
| Unleashed Gaming Performance | Experience ultimate performance with NVIDIA® GeForce RTX™ 30 Series GPU. Powered by NVIDIA's Ampere architecture, it combines Ray Tracing Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors to deliver an enormous performance boost for gamers. |
| Speed Master | DDR4 is the current standard laptop RAM. Faster speeds & higher bandwidth than DDR3, ideal for gaming, video editing, & content creation. |
| Wireless Connectivity | Experience lightning-fast speeds, unmatched capacity, and seamless performance. Wi-Fi 6 revolutionizes your online experience with faster downloads and smoother streaming. |














Reviews
There are no reviews yet.