| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | i5-1335U |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Core | Deca-core (10 Core™) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics eligible |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting: USB4 40Gbps, DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 19 V; 65 W |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture Moisture Resistant Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 9.50 Hours |
| Battery Energy | 50 Wh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.79 cm (0.70″) |
| Width | 36.29 cm (14.29″) |
| Depth | 23.75 cm (9.35″) |
| weight (Approximate) | 1.80 kg |
| Product Color | Steel Grey |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Aspire 5 15 A515-58M-57JU Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution Kensington lock slot BIOS Passwords: User Supervisor |
| Beyond Performance | Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multi-tasking. |
|---|---|
| Versatile User Power | Boost your daily performance with on-the-go power. Perfect for gaming, creation, or streaming, access the power you need, whenever you need it. |
| SpeedBoost | LPDDR5 is the latest low-power RAM for laptops, offering faster speeds, higher bandwidth, & lower power consumption than LPDDR4x. Ideal for gaming, video editing, & content creation. |
| Unleash the Thunder | Maximize productivity and simplify setup. With a maximum throughput of 40Gbps, versatile device connections, and powerful charging capabilities, Thunderbolt™ 4 redefines the way you connect and collaborate. |














Reviews
There are no reviews yet.