Chromebook 314 CB314-1H-C6SR Chromebook
Model: CB314-1H-C6SR
Part: NX.ATFSI.005
With built-in 4G LTE, the large 14” display of the Acer Chromebook 314 is ideal for greater productivity. With a long battery life, a fast Intel® CPU and fast Wi-Fi 5 connection it gets users online in an instant.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | ChromeOS |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Model | N4020 |
| Processor Type | Celeron® |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core™) |
| vPro Technology | No |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Reader | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Wireless LAN Model | Wireless-AC 9560 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1280 x 720 |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting: USB 3.1 Gen 1 (up to 5 Gbps), DisplayPort over USB-C, USB charging 5/9/15/20 V; 3 A, DC-in port 20 V; 45 W |
| Input Devices/Ports | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 12.50 Hours |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.97 cm (0.78″) |
| Width | 32.54 cm (12.81″) |
| Depth | 23.20 cm (9.13″) |
| Weight (Approximate) | 1.70 kg |
| Product Color | Silver |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Chromebook 314 CB314-1H-C6SR Chromebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution for Chromebook |














Reviews
There are no reviews yet.