| Processor | |
|---|---|
| Processor Model | i5-1335U |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Core | Deca-core (10 Core™) |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 39.62 cm (15.60″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | 45% NTSC Color Gamut |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Input Devices/Ports | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Features | White Backlight |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2 cm (0.79″) |
| Width | 36.06 cm (14.20″) |
| Depth | 23.84 cm (9.39″) |
| Weight (Approximate) | 1.68 kg |
| Product Color | Iron |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Chromebook Plus 515 CB515-2H-52W4 Chromebook Lithium Ion Battery AC Adapter Power Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Security Features | Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution for Chromebook Camera shutter Kensington lock |
| Beyond Performance | Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multi-tasking. |
|---|---|
| Elevate Digital Lifestyle | With the addition of the 6GHz band, Wi-Fi 6E provides even more bandwidth, less interference, and faster speeds. Say goodbye to crowded networks and hello to a smoother, more reliable connection. |














Reviews
There are no reviews yet.