Chromebook 514 CB514-1W-56DF Chromebook
Model: CB514-1W-56DF
Part: NX.AU0SI.001
The combination of a metallic chassis, backlit keyboard3, Corning® Gorilla® Glass touchpad, USB Type-C and a 12-hour battery life gives this Chromebook such a premium look and feel that you’ll want to take it with you.
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | ChromeOS |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel® |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core™) |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 35.56 cm (14″) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD microSDXC |
| Storage | |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 128GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1280 x 720 |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting: DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 5 or 9 or 15 or 20 V; 45 W |
| Input Devices/Ports | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.93 cm (0.76″) |
| Width | 32.30 cm (12.72″) |
| Depth | 21.98 cm (8.65″) |
| Weight (Approximate) | 1.40 kg |
| Product Color | Steel Grey |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Chromebook 514 CB514-1W-56DF Chromebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Security Features | Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution for Chromebook Kensington lock |
| Versatile User Power | Boost your daily performance with on-the-go power. Perfect for gaming, creation, or streaming, access the power you need, whenever you need it. |
|---|---|
| SwiftPower Boost | LPDDR4x is a low-power RAM for laptops that offers longer battery life, faster performance, and smaller form factor. |
| Unleash the Thunder | Maximize productivity and simplify setup. With a maximum throughput of 40Gbps, versatile device connections, and powerful charging capabilities, Thunderbolt™ 4 redefines the way you connect and collaborate. |














Reviews
There are no reviews yet.